З 1 вересня 2016 року в Україні стартувало електронне декларування статків посадовців. Декларації можна було подати до 30 жовтня 2016 р., а виправлення здійснити включно до 7 листопада 2016 р. Відтепер усі декларації будуть взерігатися в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а їх перевіркою займатиметься Національне агенство з питань запобігання корупції, а у випадках наявності кримінальної відповідальності декларантів навіть НАБу.
Нова форма декларації зручніша та більш повна за попередній варіант. Вона налічує 16 розділів, а раніше було лише 6. В е-декларації залишається декларування доходів, майна, транспортних засобів, видатків тощо. З’являються нові розділи щодо об’єктів незавершеного будівництва, нематеріальні активи, бенефіціарну власність у юридичних особах та на майно, корпоративні права, членство в громадських об’єднаннях та їхніх органах, роботу за сумісництвом. Найбільш резонансним розділом, на нашу думку, є розділ 12 “Грошові активи”, адже саме у ньому посадовці позазначали готівкові кошти.
Також декларанти повинні будуть вказати всі речі, які коштують понад 100 мінімальних зарплат, встановлених на 1 січня 2015 року (більше 121 800 грн).
Громадкість зі свого боку звичайно ж не могла залишатись байдужою та взялася допомагати моніторити е-декларації посадовців. Цю благородну місію впродовж жовтня-грудня 2016 року здійснювала команда громадської організації “ЖАР” за підтримки Програми розвитку ООН в України та Міністерства закордонних справ Данії у рамках проекту “Громадськість проти корупції. Зменшення корупційних проявів на теренах Хмельницької області”.
За час реалізації проекту активістам вдалося реалізувати чимало: провести антикорупційний тренінг, під час якого учасники познайомились із засадами е-декларування; зібрати базу паперових декларацій та напрацювати профайли посадовців; взяти участь у 5 телевізійних програмах, темою яких було е-декларування на Хмельниччині, а найголовніше – це здійснити моніторинг декларування близько 400 посадових осіб та напрацюти звернень до компетентних контролюючих органів.
Під час круглого столу, 27 грудня 2016 року, що відбувся у Хмельницькій бібліотеці для юнацтва, команда ЖАРУ представила результати моніторингу, героями якого стали аж 26 посадовців з Хмельниччини: представники виконавчої та законодавчої гілок, ЦОВВ на місцях, правоохоронці та судді.
На даний момент громадською організацією “ЖАР” вже направлено усі звернення щодо електронних декларацій хмельницьких посадовців до компетентних органів та очікується адекватна реакція на них.
05 січня 2016 року представниці ЖАРу були гостями програми “Тема” на обласному телеканалі “Поділля-Центр”, де представили та прокоментували в прямому ефірі свої напрацювання та заяви про подальші плани своєї діяльності у 2017 році щодо наступного етапу е-декларування.
P.S.: 1 квітня 2017 року вже не загорами, тому, дорогі посадовці, використайте цей час з користю – ознайомтесь із засадами е-декларування в Україні та не тягніть до останньго дня із заповненням своїх е-декларацій, адже це вже можна робити навіть зараз.