В Хмельницькому 15 січня 2020 року громадська організація “Жіночий Антикорупційний Рух” презентувала регіональним ЗМІ результати моніторингу сфери освіти в Хмельницькій області. Під пильне око команди програми потрапило 48 замовників, серед яких департамент освіти Хмельницької міськради та школи міста, а також 10 ОТГ. Сам моніторинг було проведено з квітня по вересень 2019 року, а досліджувались закупівлі, що відбувались з грудня 2018 року по вересень 2019 року. Також команда обрала для наскрізного моніторингу закупівлі на придбання комплектів шкільних меблів (одномісна парта та стілець) для потреб Нової української школи. Для виявлення певних тенденцій для моніторингу було збільшено період – з січня 2018 року по вересень 2019 року.
За цей час проаналізовано 2 300 закупівель на загальну суму більше як 354 мільйони гривень. І це без даних моніторингу закупівель комплектів шкільних меблів для НУШ з січня по листопад 2018 року.
«Окрім вивчення інформації з системи електронних закупівель ProZorro, ми також аналізували використання коштів за цими закупівлями та інформацію про постачальників. Додатково також надсилали запити замовникам», – зазначила голова ГО «Жіночий
Антикорупційний рух» та керівниця програми Альона Береза.

Під час самого моніторингу застосовувались такі методи:
- надсилання запитів
- аналіз інформації в системі електронних закупівель Prozzoro
- аналіз інформації на порталі використання публічних фінансів E-data
- аналіз інформації з відкритих реєстрів та генераторів (YouControl, Opendatabot, Ring тощо).
Під час моніторингу виконавцями було виявлено (“допороги” та “надпороги”):
- халатне відношення до розміщення інформації в електронній системі Prozorro
- практика заповнення усіх пунктів форми звіту про укладений договір є притаманною незначній кількості замовників
- незначна кількість замовників розпочала розміщувати скан-копії договорів із додатками (специфікацією чи договірною ціною)
- досить часто замовники паралельно із розміщенням форми звіту у системі розміщують і пункти плану щодо цієї закупівлі у додатку до річного плану
- додаток до РП заповнюють пізніше за розміщення форми звіту про укладений договір або ж і взагалі не розміщують цю інформацію
- планування закупівлі на значну суму одноразово, а от закупівлі заклади потім вже здійснюють на незначні сум
- використання дискримінаційних та надмірних вимог до учасників
- дивні вимоги у тендерній документації (наприклад, запах печива)
- використання послуги Консультанта торгів, оплату якої, всупереч законодавству про публічні закупівлі, замовники покладають на учасника-переможця
- можливе уникнення процедури відкритих торгів.

«Хмельницька міська рада має чинне прийняте рішення, за яким усі замовники мали б здійснювати закупівлі від 100 тисяч гривень виключно в електронній формі, а тому у своєму звіті ми зафіксували, що департамент освіти та школи міста порушували нормативи органу, якому безпосередньо підпорядковані», – наголосила Альона Береза.
Із текстом моніторингового звіту можна познайомитись нижче.
Zvit_proyekt_ZHAR_2019Окрім того під час моніторингу закупівель освітніми закладами міста Хмельницький та безпосередньо профільним департаментом комплектів шкільних меблів для Нової української школи було зафіксовано, що комплекти «парти-стільці» купували у пов’язаних між собою постачальників. Частина цих продавців так чи інакше має відношення до родини екс-радника Хмельницького міського голови, а нині керівника офісу «Розумне довкілля. Хмельницький» Миколи Ваврищука.
Розслідування щодо закупівель комплектів шкільних меблів в Хмельницькому проводили Альона Береза та Марія Турчина в рамках проєкту Bihus.Info “Лабораторія викриттів“.
За результатами моніторингу були сформовані звернення до управління Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області. Останнє пообіцяло врахувати звернення про здійснення позачергової перевірки витрачання бюджетних коштів для потреб Нової української школи при плануванні заходів державного фінансового контролю в 2020 році. Питанням оплати послуг консультанта торгів займається Хмельницьке територіальне відділення АМКУ, якому аудитори перенаправили звернення ЖАРу.
Програма “Моніторинг закупівель сфери освіти в Хмельницькій області” реалізовувалась громадською організацією “Жіночий Антикорупційний Рух” за фінансової підтримки The Partnership for Transparency Fund Inc.