Що ховається за будівництвом багатоквартирних будинків за адресами вул. Інститутська, 6/4 та 6/4-В?

Конфлікт між мешканцями будинку по вул. Інститутська, 6/4 та міською владою і забудовником земельної ділянки по вул. Інститутській, 6/4-В триває вже не один місяць.

Усе почалось із рішення 44-ої сесії міської ради №43 від 12.11.2014 року, яким управлінню охорони здоровʼя Хмельницької міськради у постійне користування було передано земельну ділянку площею 5400 кв.м по вул. Інститутській, 6/4 під будівництво та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (І та ІІ черги). На підставі цього рішення між управлінням охорони здоровʼя та приватним підприємством «Будремпроект-Стандарт» було укладено два договори: один від 03.03.2015 року №25 на будівництво багатоквартирного будинку (перша та друга черга) по вул. Інститутській, 6/4 та договір суперфіцію №1УОЗ від 30.04.2015 року на право користування земельною ділянкою по вул. Інститутській, 6/4.

Із плану існуючого користування (інженерно-геодезичне вишукування від 2020 року, зроблені на замовлення мешканців) можна зробити висновок про те, що будівництво першої черги будинку по вул. Інститутська, 6/4 мало вважатись самочинним, тому що частково велось поза межами земельної ділянки, наданої для цього будівництва.

Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Необхідно зазначити, що через те, що будівництво частково велось поза межами наданої земельної ділянки, відповідні органи міської ради спільно із управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області мали б вжити заходів для зупинення такого будівництва. Далі необхідно було виконати вимоги рішення 10-ої сесії міської ради від 25.04.2007 року №24 «Про затвердження Положення про порядок розгляду питань, пов’язаних із самочинним будівництвом», яке у тому числі передбачає внесення замовником або забудовником додаткових коштів до цільового фонду соціально-економічного та культурного розвитку міста незалежно від інших обов’язкових платежів. До прикладу, можна навести аналогічні ситуації на вул. Свободи, 1А, П.Мирного, 34, Зарічанська, 3/1, коли замовники виконали усі вимоги рішення міської ради.

Але у випадку будівництва на вул. Інститутській, 6/4 нічого у цьому напрямку зроблено не було. Будівництво першої та другої черги продовжилось та завершилось, що підтверджується сертифікатами від 02.11.2017 року та від 11.12.2018 року.

Під час зустрічі мешканці зазначили, що мають проблеми із місцями для паркування авто, а також діти змушені гратись на дитмайданчику, який розташований під підпірною стіною (проблемний схил)

У час коли будівництво другої черги ще продовжувалось, рішенням сесії міської ради № 76 від 11.04.2018 року земельна ділянка по вул. Інститутській, 6/4-В площею 1 822 кв.м була передана в постійне користування комунальному підприємству «Хмельницькбудзамовник». Раніше рішенням сесії міської ради № 36 від 27.01.2016 року ця земельна ділянка за зверненням МКП «Хмельницькводоканал» була передана в запас міста.

Враховуючи, що сертифікат на першу чергу був виданий у листопаді 2017 року, а земельна ділянка для будівництва по вул. Інститутській, 6/4-В опинилась у рішенні міської ради про передачу у постійне користування тільки у квітні 2018 року, можна стверджувати, що перша черга будинку по вул. Інститутській, 6/4 на момент здачі в експлуатацію була самочинно збудованим обʼєктом, який частково розташовувався на земельній ділянці по вул. Інститутській, 6/4-В. Отже вільною від забудови вона не була.

Необхідно зазначити, що розпочате будівництво нового будинку по вул. Інститутській, 6/4-В також необхідно вважати самочинним через те, що частина розпочатого будинку забудовником за цією адресою розташована на земельній ділянці по вул. Інститутській, 6/4. Це чітко видно на плані існуючого користування (інженерно-геодезичне вишукування від 2020 року).

Аналізуючи інші документи можна прийти до висновку, що у експертному звіті від 21.06.2019 року №22016 щодо розгляду проектної документації по робочому проекту «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями громадського призначення по вул. Інститутській, 6/4-В у м. Хмельницькому» (виготовлений ТОВ «Експертиза МВК») можливо саме для приховування факту самочинного будівництва дописано від руки адресу вул. Інститутська, 6/4, а площа земельної ділянки зазначена 0,7222 га (що складається із площі ділянки по Інститутській, 6/4 у 0,54 га та площі ділянки по Інститутській, 6/4-В у 0,1822 га). Але головні претензії мали б бути до проектанта: Хмельницького колективного підприємства – проектний інститут «Цивільпромбуд». Скоріше за все саме у проекті так передбачено з тією ж метою. Хоча ніяких підстав зазначати у проекті та експертному звіті загальну площу 0,7222 га не було. Тим більше, що на час складання експертного звіту обидві черги будинку по Інститутській, 6/4 вже були здані в експлуатацію. Це підтверджується відповідними сертифікатами.

Неправомірним виглядає також у додатку до експертного звіту від 21.06.2019 року №22016 твердження про те, що проектований житловий будинок розташований на двох земельних ділянках: Інститутська, 6/4-В та Інститутська, 6/4. Земельна ділянка по Інститутській, 6/4 надавалась у постійне користування управлінню охорони здоровʼя, а договір суперфіцію №1УОЗ від30.04.2015 року, укладений з урахуванням договору №25/1 від 03.03.2015 року передбачав будівництво лише двох черг. Обидві черги на момент складання експертного звіту вже були здані в експлуатацію.

Скріншот оголошення із сайту продажу нерухомості житлового комплексу “Затишний”

Необхідно звернути увагу на те, що містобудівні умови та обмеження на проектування обʼєкту будівництва будинку по вул. Інститутській, 6/4-В, у яких зазначені дві адреси: Інститутська, 6/4-В та Інститутська, 6/4, затверджені наказом управління архітектури та містобудування № 254 від 25.09.2019 року, тобто вже після затвердження експертного звіту від 21.06.2019 року № 22016, що виглядає дуже дивним. Видавались ці містобудівні умови та обмеження взамін містобудівних умов та обмежень, затверджених наказом № 135 від 16.05.2019 року.

Звертаємо увагу на те, що додаткова угода №1 від 16.03.2020 року до договору суперфіцію від 30.04.2015 року №1 УОЗ змінює пункт 2.1 основного договору. Відповідно до додаткової угоди право користування земельною ділянкою для забудови передається Стороні-2 з метою будівництва на ній багатоквартирного житлового будинку (третя черга будівництва) за адресою: вул. Інститутська, 6/4. У такому випадку можна поставити під сумнів правомірність будівництва першої та другої черг, тому що у основному договорі у пункті 2.1 йшлося тільки про будівництво першої та другої черг, а тепер він змінений.

Можна припустити: усі неузгодженості у проекті будинку по вул. Інститутській, 6/4-В та експертному звіті до нього, у додатковій угоді до договору суперфіцію від 30.04.2015 року №1УОЗ та інших документах є наслідком самочинного будівництва першої черги будинку по вул. Інститутській, 6/4 частково за межами наданої земельної ділянки. Теж саме сталось і під час розпочатого будівництва будинку по вул. Інститутській, 6/4-В, яке окрім того, що також є самочинним будівництвом, ніяк не може вважатись третьою чергою.

Фото розпочатого будівництва 3-ьої черги

Наразі мешканці житлового будинку по вул. Інститутській, 6/4 оскаржують розпочате будівництво 3-ьої черги у судовому порядку. Попередні їх звернення, на жаль, не були почуті Хмельницькою міською радою та міським головою Олександром Симчишиним. Останній вважає, що це питання має вирішуватись мешканцями у судовому порядку. Що і роблять мешканці.

Однак замість того щоб дочікуватись рішення судів, нещодавно в стінах Хмельницької міської ради “розгорілись” ідеї вирішення проблем забудовника та розмороження будівництва. На розгляд профільної “земельної комісії” було винесено питання щодо надання дозволу на розроблення детального плану території орієетовною площею 110 га. Однак якщо гарненько придивитись та вчитатись у всі документи, то чітко видно, що ініціатива стосується на йперше земельних ділянок по вул. Інститутська, 6/4 та вул. Інститутська,
6/4 В. Така ініціатива – це свідчення того, що саме в стінах мерії міста і далі стоять на стороні забудовника, а не хмельничан. До речі, розробку цього детального плану мала фінансувати юридична особа, яка забудовувала 1 та 2 чергу житлового будинку.

Скріншот заяви, що розглядалась під час засідання “земельної комісії”

“Є бачення, що необхідно розробити детальний план території у межах вул. Інститутської, вул. Кам’янецької, вул. Львівське шосе, вул. Хотовицького, а далі визначатись, чи погоджувати його в такому форматі, чи ні. Іншого виходу з цієї ситуації немає” – під час розгляду питання щодо розроблення детального плану зазначив директор департаменту архітектури Хмельницької міськради.

Під час засідання “земельної” комісії мешканцям все ж таки вдалось відстояти не підтримку цього питання. Однак у порядку деному ще було одне питання, яке стосувалось цього проблемного будівництва, а саме питання “внесення змін в графу 2 пункту 1 рішення 49 сесії міської ради від 08.04.2015 року №42, замінивши слова «для будівництва багатоквартирного житлового будинку (перша та друга черги)» на слова «для будівництва багатоквартирних житлових будинків секційного типу» . Депутати також це питання не підтримали.

Скріншот звернення юрособи щодо внесення змін у рішення ХМР

Загалом під час минулого засідання “земельної” комісії мешканці отримали маленьку перемогу. Однак щось підказує, що й надалі будуть подібні ініціативи у стінах Хмельницької міської ради. Чи все ж таки звернення мешканців будуть почутті і підтримка мерії для забудовника піде у минуле?

Матеріал підготовлено за підтримки Посольства Франції в Україні у рамках виконання проєкту «Прозора містобудівна документація міста Хмельницького», який впроваджується громадською організацією «Жіночий Антикорупційний Рух» спільно з коаліцією громадських організацій Рада Реформ Хмельниччини.
Погляди виконавців проекту не обов’язково збігаються з позицією Посольства Франції в Україні та не є  відображенням офіційної позиції Посольства Франції в Україні

Попередній Справа в судах, є перемоги, а поверхи ростуть …

Залиште свій коментар