ІСТОРІЯ ЧЕРГОВОГО ТЦ У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ: БЕЗ ПАРКІНГУ ТА ОЗЕЛЕНЕННЯ

Історія цього будівництва не нова. Про нього вже говорили хмельничани у соціальних мережах наприкінці березня цього року. Саме тоді на будівельному майданчику по вул. Соборній, 12 у м. Хмельницькому розпочалися активні будівельні роботи. І саме тоді піднявся шум і щодо знайдених під час виривання котловану залишків фундаменту старої будівлі.

Однак ці знахідки на думку знавців не несуть історичного значення, а лише є сміттям минулого століття. Так коментував знайдене журналістам сайту «Є» Сергій Шпаковський, завідуючий відділом охорони пам’яток історії та культури Хмельницької ОДА. Однак сьогодні мова піде не про історичність цієї місцини та зруйновану будівлю, а про сучасні реалії та порушення містобудівного законодавства. На жаль, історичну будівлю, яка тут стояла до 2008 року вже не повернути. Однак запобігти транспортним колапсам в центрі міста ще цілком можливо.

Говорити про транспортний колапс нас змусили дозвільні документи, які ми отримали від департаменту архітектури Хмельницької міської ради. Найголовнішими із яких є містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Соборна, 12 у м. Хмельницькому. Поряд з тим, підтверджує наміри забудовника і поданий ним містобудівний розрахунок, який дозволяє зрозуміти що ж на тому місці зараз активно будується. Саме із цього розрахунку ми розміщуємо зображення майбутнього торгово-офісного центру.


                                                          Зображення ТОЦ із містобудівного розрахунку

Як видно із отриманого пакету документів, вперше про оновлений проект будівництва говорили в стінах Хмельницької міської ради ще у листопаді 2017 року. Саме тоді на засіданні архітектурно-містобудівної ради архітектор цього проекту доповідав про заплановане будівництво. І вже тоді йшла мова про граничний розмір забудови цієї ділянки до 90 %.

Скріншот витягу протоколу № 2 засідання архітектурно-містобудівної ради

від 28.11.17 р.

Також під час доповіді мова йшла про будівництво торгово-офісних приміщень по вул. Кам’янецькій, 11. Це територія ТОВ «Хмельницька трикотажна фабрика». Тепер зрозумілим є бажання керівництва цієї ТДВки щодо поділу земельної ділянки, з чим вони звертались до Хмельницької міської ради. Однак в реєстрі містобудівних умов та обмежень м. Хмельницького інформації про видачу МУО на цю адресу на сьогодні ще немає.

Наприкінці січня, а саме 24 січня, до управління архітектури та містобудівання звернулась приватна фірма «сільськогосподарське підприємтсво «Олександрит» із проханням видати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Соборній, 12. А вже 25 січня було підписано наказ управління про видачу МУО № 22 та видано орендареві ці МУО.

Як свідчить сам документ, цільове призначення цієї земельної ділянки (6810100000:01:003:0181) – 02.03 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, категорія земель – землі житлової та громадської забудови, вид використання – для обслуговування 14-квартирного житлового будинку з підвалом, площа – 0,0490 га.

                                    Скріншот МУО від 25.01.2018 р.

Далі з тексту зрозуміло, що саме профільне управління Хмельницької міської ради зазначило максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки та зазначило, що це відповідно до містобудівного розрахунку, а саме це 90 % та граничнодопустима висотність будівель – 21 м. Щодо інших умов – зазначено лише посилання на ДБНи.

На офіційному сайті Мінрегіону можна знайти роз’яснення щодо визначення окремих параметрів містобудівних умов та обмежень, в яких зазначено наступне: «відомості цього розділу (Розділ «Містобудівні умови та обмеження» додатку до Порядку.) формують архітектурні та містобудівні вимоги, які є визначальними для проектування. Разом з тим на практиці, уповноваженими органами містобудування та архітектури не конкретизуються ці вимоги, а наводяться лише посилання на відповідні нормативні акти. Такий формальний підхід до оформлення документу ускладнює подальше проектування, а також унеможливлює, у разі необхідності, оперативне визначення відповідності проектних рішень вихідним даним. Відомості розділу «Містобудівні умови та обмеження» мають базуватись на конкретних положеннях нормативних актів, розрахунках та містити цифрові показники».

Тобто у п. 4, п. 5 та п. 6 мали б міститись цифрові показники. Із наведено тексту не видно, якого відсотку озеленення мав би дотриматись забудовник. Хоча при 90 % розмірі забудови не важко здогадатись, яке можливе майбутнє озеленення цієї ділянки. Із тексту п.6 МУО також видно, що перед забудовником не ставилась вимога щодо кількості місць для паркування автотранспорту.

Відсутність вимоги щодо озеленення та кількості паркомість також підтверджується таблицею із містобудівного розрахунку, який подала ПФСП «Олександрит».

                         Скріншот містобудівного розрахунку ПФСП «Олександрит»

Отже, відповідно до поданих документів забудовником для отримання містобудівних умов не передбачено ні озеленення цієї території, ні паркомісць. Єдине, що зазначено в проекті – «Нестачу паркомісць для відвідувачів торговельного центру планується компенсувати реорганізацією господарського подвір’я ТДВ «Хмельницька трикотажна фабрика». Однак на сьогодні відсутня будь-яка інформація щодо цього процесу. На нашу ж думку, логічним було б передбачати паркомісця у кожному із проектів, адже це різні проекти. Поки це виглядає як проста обіцянка, яка може виконатись, а може і не виконатись юрособою, а страждати потім будуть мешканці обласного центру.

Довідково. Відповідно до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських та сільських поселень» для ресторанів і кафе міського значення потрібно передбачати на 100 місць у залах 10 – 15 машино-місць, для торгових центрів, універмагів, магазинів площею торгових залів понад 500 м на 100 м2 торгової площі – 8 – 12 машино-місць. Також відповідно до цього ДБНу озеленення ділянки громадських будинків має становити не менше 40 %.

Проте у будь-якому випадку 5-ти поверхових торгівельний центр додасть незручностей у тій центральній частині міста, адже там на сьогодні примикають виключно вузькі вулички, поблизу ринок та автостанція № 3 із інтенсивних потоком транспорту.

Цікавим є той факт, що на офіційному сайті Хмельницької міської ради було також розміщене рішення 33-ої сесії міської ради №37 від 26.02.2010 р., яким вже попередньо були затверджені містобудівне обґрунтування, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Соборній, 12 під офісні приміщення та магазини на площу 380 кв.м. На той час міська рада визначала саме таку площу забудови з метою розміщення достатньої кількості місць для паркування. Поряд з тим із нових містобудівних виходить, що відсоток забудови цієї земельної ділянки був визначений у розмірі 90%, що складає 441 кв.м.

                                                       Скріншот рішення ХМР № 37

Нам відомо, що громадська рада при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради зверталась щодо описаного вище будівництва до Хмельницького міського голови ще в травні. Однак до цього часу відповіді не було ними отримано. Також, як видно із звернення, в департаменті архітектури відсутні ця документація, тому громадська рада також звернулась із проханням перевірити дії посадових осіб. Це, до речі, не перший відомий нам випадок зникнення документації із цього департаменту. Перше таке зникнення стосувалось перших МУО та документів щодо будівництва по вул. Прибузька, 5/1.

Нагадаємо, що земельна ділянка по вул. Соборній, 12 площею 491 кв.м знаходиться в оренді у приватної фірми «сільськогосподарське підприємство “Олександрит” з грудня 2009 року. Відповідно до рішення міської ради №36 від 27.06.2012 р. строк оренди цієї земельної ділянки продовжений на 10 років.

За інформацією аналітичної системи YouControl засновниками ПФСП «Олександрит» є В’ячеслав Майор та Дмитро Польний, а керівником – Валентин Коцюба. До травня 2016 року єдиною засновницею цієї юрособи була Олена Сорокіна, а керівником до лютого 2018 року – Олександр Сорокін. Фірма зареєстрована ще у 1996 році, однак лише з 2008 року в її видах діяльності з’явилось будівництво будівель. З 2008 року підприємство було перереєстроване за адресою теперішнього будівельного майданчика.

Один із засновників, Майор В., є також засновником на 100 % юрособи – ТОВ «Будівельна компанія «ВТМ», на сайті якої можна знайти інформацію про будівництво торгово-офісного центру. Ця юрособа зареєстрована у 2015 році по вул. Зарічанська, 5/3 із основним видом діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель.


Фото ТЦ «Олександрит» із сайту забудовника

На сьогодні будівництво ведеться активними темпами та на будівельному майданчику розпочались наземні роботи. Забудовник перегородив частину проїзжої частини. Це все можна прослідкувати на фотознімках, які зроблені за декілька днів до написання нашого матеріалу.

Фото будівельного майданчика (автор Сергій Мороз)

Відкритим на сьогодні залишається питання до Хмельницької міської ради, яка надала подідного змісту містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, що суперечать діючим ДБНам. В майбутньому це скоріше всього призведе до проблеми із розміщенням автотранспортних засобів, наприклад, як коло сусіднього ТК «Квартал», та спричинятиме тягучки. Чи відреагує міська влада на звернення громадськості, яке вже було надіслане раніше, нам не відомо, тому публічно закликаємо її почути і наше занепокоєння. Все ж таки сподіваємось, що здоровий глузд візьме гору і всі помилки навколо цього будівництва буде виправлено.

Також залишається відкритим питання щодо отримання дозвільної документації від Державної архітектурно-будівельної інспекції, адже для початку будівництва 5-ти поверхового торгово-офісного центру за діючим законодавством потрібно проходити експертизу проектної документації. Це питання нами буде досліджено додатково.

Матеріал вперше було розміщено на сайті “Ні корупції”

Попередній Депутати-бідняки п’яти рад міст обласного значення та міських рад двох ОТГ (Частина 2)

Залиште свій коментар