Стінописи на стінах хмельницьких будівель і багатоповерхівок почали з’являтись ще у 2014 році. Частина з них зроблені за кошти з міського бюджету, інші – подарунки для міста від волонтерів та митців.
Так на вулиці вул. Героїв Маріуполя на стіні житлового будинку з’явився мурал “Козак і кобза”. Стінопис замінив радянські “серп і молот”. Створив цей мурал місцевий художник Андрій Томчишин. Загальна вартість – понад 116 тисяч гривень.
Андрій Томчишин створив ще серію стінописів “Мальоване місто”. Один з них на вулиці Героїв Майдану. Його вартість понад 130 тисяч гривень.
Інша робота цього художника “Малюнок будинку Берлянта”, який знищили в роки Другої світової війни та чоловіка зі старовинною фотокамерою” створена на вулиці Проскурівський. Під муралом розміщені два електрощитки, “одягнені” у корпуси старих фотоапаратів. Загальна вартість – понад 251 тисячу гривень.
“Жінка-подолянка” прикрашає фасад багатоповерхівки на вулиці Подільській. Над стінописом працювали художники Юрій та Марта Пітчуки з Івано-Франківська. Створили його у 2017 році в рамках проєкту “Мальоване місто”. Загальна вартість – понад 274 тисячі гривень.
Один з найбільш обговорюваних стінописів – це зображення місцевого супергероя Хмельмена та термометра. Ідея виникла ще у 2016 році. У 2020 році її реалізував художник-монументаліст Андрій Томчишин. Загалом ця робота коштувала міському бюджету понад 548 тисяч гривень.
Зображення військовослужбовця з гвинтівкою та вовкулаки з’явилось на фасаді багатоповерхівки за адресою вулиця Івана Франка. Цей стінопис присвячений хмельницьким спецпризначенцям. А зображений військовий має риси обличчя Уберта Мрачковського – 33 річного снайпера, який загинув на Луганщині у 2021 році. Ця робота з’явилась на стіні будинку за ініціативи мешканців у 2022 році. Автором картини став художник Андрій Томчишин. Вартість робіт – 49 тисяч гривень.
Втім, це не єдині стінописи у Хмельницькому. Ще п’ять стінописів місту подарували волонтери та громадські організації у 2022 році. На фасаді Центру з надання адміністративних послуг з’явилось монументальне зображення жінки, яка символізує Україну. На стіну було перенесена фотографія киянки Євгенії Фуллен. Над реалізацією патріотичного проєкту працювали митці, які тимчасово буди вимушені покинути столицю через повномасштабне вторгнення рф на територію України.
Ще чотири стінописи прикрасили Хмельницький у рамках проєкту “Відважна Україна”. Так на стіні поруч з міським управлінням соцзахисту населення з’явився мурал-присвята дітям, які в умовах війни теж стали мужніми героями і усіма силами допомагають наблизити перемогу. На ньому зображені дівчина з колоском та дідусь з онуком.
На Грушевського з’явився стінопис присвята відомому герою Псу Патрону. Поруч з ним там також зображені військовий на передовій, рятівник з дитиною на руках і бойовий медик. На стіні міського Перинатального центру з’явилось зображення вагітної жінки. Його створила команда be brave та ГО «Українці майбутнього».
Митці-волонтери обіцяють, що створять у Хмельницькому в рамках проєкту “Відважна Україна” всього дванадцять стінописів.
Читайте також
Окопні свічки для захисників
Чи хочуть хмельничани автономні світлофори?